Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил "28" февралдаги ПФ-27 сонли "2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини "Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили" да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисидаги" Фармонининг 15 бандига мувофиқ, 2023 йил "1" апрелдан бошлаб Тошкент ва Нукус шаҳарларида ҳамда вилоятлар ва туманларнинг марказларида транспорт воситалари ҳаракатланишининг энг юқори тезлиги соатига 70 километрдан 60 километргача туширилади.
Энди ЙҲҚ 78-бандининг иккинчи хатбошиси қуйидагича ўқилади:
"Нукус ва Тошкент шаҳарларида, вилоятлар ва туманларнинг марказларида, шунингдек шаҳарлар ҳудудларида транспорт воситаларининг тезлигини соатига 60 километрдан оширмасдан ҳаракатланишга рухсат этилади".
Эслатиб ўтамиз, белгиланган тезликни соатига 20 километрдан юқори бўлмаган тезликка оширганлик учун жарима 2023 йил учун 300 000 сўмни ташкил этади.

Снижение максимальной скорости до 60 км/ч
В соответствии с п.15 Указа Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в Год внимания к человеку и Качественного образования» от «28» февраля 2023 года № ПФ-27, С «01» апреля 2023 года максимально допустимая скорость движения автотранспорта в городах Ташкент и Нукус, а также в центрах областей и районов будет снижена с 70 километров в час до 60 километров в час.
Теперь абзац пункта два 78 ПДД звучит следующим образом:
«В городах Нукус и Ташкент, областных и районных центрах, а также на территории городов разрешено движение транспортных средств со скоростью, не превышающей 60 км/ч».
Напомним, что штраф за превышение установленной скорости движения на величину не более 20 км/ч составляет на 2023 год 300 000 сум.