Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил "28" февралдаги ПФ-27 сонли "2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини "Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили" да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисидаги" Фармонининг 15 бандига мувофиқ, 2023 йил "1" апрелдан бошлаб Тошкент ва Нукус шаҳарларида ҳамда вилоятлар ва туманларнинг марказларида транспорт воситалари ҳаракатланишининг энг юқори тезлиги соатига 70 километрдан 60 километргача туширилади.
Энди ЙҲҚ 78-бандининг иккинчи хатбошиси қуйидагича ўқилади:
"Нукус ва Тошкент шаҳарларида, вилоятлар ва туманларнинг марказларида, шунингдек шаҳарлар ҳудудларида транспорт воситаларининг тезлигини соатига 60 километрдан оширмасдан ҳаракатланишга рухсат этилади".
Эслатиб ўтамиз, белгиланган тезликни соатига 20 километрдан юқори бўлмаган тезликка оширганлик учун жарима 2023 йил учун 300 000 сўмни ташкил этади.

Pursuant to Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-27 “On national program towards implementation of 2022-2026 New Uzbekistan development strategy in the Care for Human and Quality Education Year” dated 28 February, 2023, clause 15, maximum allowed traffic speed will be decreased from 70 kilometre per hour to 60 kilometre per hour in Tashkent, Nukus, as well as in regional and local centers effective from 01 April, 2023.
The Traffic Code clause 78 subclause two paragraph now reads as follows:
"In Tashkent, Nukus, in regional and local centers, as well as within cities and towns, maximum allowed vehicle speed may not exceed 60 km/h".