Ўзбекистон Республикаси ИИВ Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг расмий Телеграм-каналида янги қоидабузарлик йўл ҳаракати камералари томонидан қайд этилгани ҳақида маълумот эълон қилинди. Хабардан маълум бўлишича, 2023 йил октябр ойидан бошлаб Ўзбекистон бўйлаб ўрнатилган ЙҲҚ бузилишларини автоматик қайд этиш воситалари тақилмаган хавфсизлик камарларини аниқлашни бошлайди.
2022 йил 1 майдан янгиланган ЙҲҚ кучга кирди: Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 125 моддаси 1 қисмига кўра, конструкциясида хавфсизлик камарлари таъминланган транспорт воситасини бошқаришда ҳайдовчи хавфсизлик камарини тақиши ва хавфсизлик камарини тақмаган йўловчиларни ташишни амалга оширмаслиги керак. Бироқ, шуни таъкидлаш керакки, орқа ўриндиқда ўтирган 12 ёшгача бўлган болаларга, ўқувчи машинани бошқараётганда ҳайдаш йўриқчисига, ҳомиладор аёллар ва аҳволи хавфсизлик камарини тақишга имкон бермайдиган бемор йўловчиларга (агар уларда бу ҳақда маълумотнома бўлса) хавфсизлик камарини тақмасликка рухсат этилади.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ўрнатилган "ALFA" автоматик фото ва видео қайд этиш билан ўлчаш тизимлари ҳайдовчи ҳаракат бошланишидан олдин хавфсизлик камарини тақиши шарт бўлган қоида бузилишини қайд этиш функцияси билан жиҳозланган. Ушбу қоидани бузганлик учун эса базавий ҳисоблаш миқдорининг ярми миқдорида жарима белгиланган (2023 йил октябр ҳолатига кўра бу миқдор 165 000 сўмга тенг).
Шунингдек, тизимлар ҳайдовчиларнинг қулоқчинлар ва қўлларни ишлатмасдан музокаралар олиб боришга имкон берадиган бошқа қурилмалар орқали ҳайдаш пайтида телефондан фойдаланиш қоидаларига риоя қилмасликларини қайд этишга қодир. Янгиланган Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 125-1 моддасига кўра, ҳайдаш пайтида юқорида айтиб ўтилган қурилмалар орқали телефондан фойдаланиш базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари миқдорида жарима солинишига сабаб бўлади (2023 йил октябр ҳолатига кўра бу миқдор 495 000 сўмга тенг)

Фиксация непристегнутого ремня безопасности
На официальном Телеграм-канале Службы безопасности дорожного движения Департамента общественной безопасности МВД Республики Узбекистан была опубликована информация о фиксации дорожными камерами нового нарушения . Из сообщения следует, что с октября 2023 года средства автоматической фиксации нарушений ПДД, установленные по Узбекистану, начнут фиксировать непристегнутый ремень безопасности.
С 1 мая 2022 года в силу вступили обновленные ПДД: согласно части 1 Ст. 125 Кодекса об административной ответственности при движении на транспортном средстве, конструкцией которого предусмотрены ремни безопасности, водитель обязан быть пристегнутым ремнем безопасности и не перевозить пассажиров, не пристегнутых ремнями безопасности. Однако, стоит отметить, что детям до 12 лет на заднем сиденье, инструктору по вождению, когда за рулём находится обучаемый, беременным женщинам и больным пассажирам, состояние которых не позволяет им пристегнуться (при наличии справки об этом) разрешается не пристёгиваться ремнем безопасности.
Системы измерительные с автоматической фотовидеофиксацией «ALFA», установленные на территории Республики Узбекистан, оснащены функцией нарушение правила, в соответствии с которым водитель обязан пристегивать ремень безопасности еще до начала движения. И за нарушение данного правила предусмотрен штраф в размере половины базовой расчётной величины (на октябрь 2023 года эта сумма равна 165 000 сумов).
Также системы способны фиксировать не соблюдение водителями правила пользования телефоном за рулём через наушники и другие устройства, позволяющие вести переговоры без использования рук. Согласно обновлённой статье 128−1 Кодекса об административной ответственности, пользование за рулём телефоном не через упомянутые устройства влечёт наложение штрафа в сумме 3 базовых расчётных величин (на октябрь 2023 года эта сумма равна 495 000 сумов).