Ўзбекистон Республикаси ИИВ Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг расмий Телеграм-каналида янги қоидабузарлик йўл ҳаракати камералари томонидан қайд этилгани ҳақида маълумот эълон қилинди. Хабардан маълум бўлишича, 2023 йил октябр ойидан бошлаб Ўзбекистон бўйлаб ўрнатилган ЙҲҚ бузилишларини автоматик қайд этиш воситалари тақилмаган хавфсизлик камарларини аниқлашни бошлайди.
2022 йил 1 майдан янгиланган ЙҲҚ кучга кирди: Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 125 моддаси 1 қисмига кўра, конструкциясида хавфсизлик камарлари таъминланган транспорт воситасини бошқаришда ҳайдовчи хавфсизлик камарини тақиши ва хавфсизлик камарини тақмаган йўловчиларни ташишни амалга оширмаслиги керак. Бироқ, шуни таъкидлаш керакки, орқа ўриндиқда ўтирган 12 ёшгача бўлган болаларга, ўқувчи машинани бошқараётганда ҳайдаш йўриқчисига, ҳомиладор аёллар ва аҳволи хавфсизлик камарини тақишга имкон бермайдиган бемор йўловчиларга (агар уларда бу ҳақда маълумотнома бўлса) хавфсизлик камарини тақмасликка рухсат этилади.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ўрнатилган "ALFA" автоматик фото ва видео қайд этиш билан ўлчаш тизимлари ҳайдовчи ҳаракат бошланишидан олдин хавфсизлик камарини тақиши шарт бўлган қоида бузилишини қайд этиш функцияси билан жиҳозланган. Ушбу қоидани бузганлик учун эса базавий ҳисоблаш миқдорининг ярми миқдорида жарима белгиланган (2023 йил октябр ҳолатига кўра бу миқдор 165 000 сўмга тенг).
Шунингдек, тизимлар ҳайдовчиларнинг қулоқчинлар ва қўлларни ишлатмасдан музокаралар олиб боришга имкон берадиган бошқа қурилмалар орқали ҳайдаш пайтида телефондан фойдаланиш қоидаларига риоя қилмасликларини қайд этишга қодир. Янгиланган Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 125-1 моддасига кўра, ҳайдаш пайтида юқорида айтиб ўтилган қурилмалар орқали телефондан фойдаланиш базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари миқдорида жарима солинишига сабаб бўлади (2023 йил октябр ҳолатига кўра бу миқдор 495 000 сўмга тенг)

Recording an unfastened seat belt
In its official Telegram channel, the Road-Traffic Safety Service under the Department of Public Safety of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan announced recording of a new violation by traffic cameras. According to the post, the automatic traffic violation recording facilities in Uzbekistan will record unfastened safety belts starting from October 2023.
On 1 May 2022, the modified Traffic Code went into effect: according to the Administrative Code, Art. 125, Part 1, the driver using a vehicle equipped with safety belts shall have its safety belt fastened and carry no passengers with unfastened safety belts. However, children under 12 years old sitting on the back seat, driving trainers (when a trainee is at the wheel), pregnant women, and sick passengers unable to use safety belts due to health condition (subject to a respective doctor's certificate) are allowed to wear no safety belts.
ALFA measuring systems with automatic photo and video recording functions installed in the Republic of Uzbekistan can record violation of the rule requiring the drive to fasten the safety belt prior to driving. Violation of this rule is punished by a fine at a rate of a half of the basic estimated amount (UZS 165,000, as of October 2023).
The system can also record the driver violating the rule of using a telephone through headphones or other devices making hands free for driving. According to the modified Article 128−1 of the Administrative Code, using a telephone without the above mentioned devices while driving is punished by a fine at a rate of 3 basic estimated amounts (UZS 495,000, as of October 2023).