5 та "ALFA" ўлчаш тизимини ўрнатиш
2023 йил охирига келиб, CDS компанияси томонидан "АЛФА" ўлчаш тизимларини етказиб бериш ва ўрнатиш амалга оширилади. Ушбу тизимлар йўл ҳаракати қоидалари бузилишини фото ва видео қайд этиш учун мўлжалланган. Республика аҳамиятига молик А-373 "М-39 Водий – Тошкент" автомобил йўлидаги 5 та назорат участкаси Вазирлар Маҳкамасининг 21.04.2021 йилдаги 232-сонли "Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасига хусусий секторни жалб этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" Қарорида (ВМҚ-232 ҳужжати) белгиланган тартибга солинган муддатларда улар билан жиҳозланади.
2023 йил 31 июлда муҳокама қилиш учун эълон қилинган "Ўзбекистон-2030" стратегияси лойиҳасига мувофиқ, Ўзбекистонда оғир оқибатларга олиб келадиган йўл-транспорт ҳодисалари сонини 2030 йилгача камида 50% га қисқартириш режалаштирилган. Йўл ҳаракати хавфсизлиги даражасини ошириш ва ЙТҲ қурбонлари сонини камайтиришнинг энг самарали воситаларидан бири ЙҲҚ бузилишини фото ва видео қайд этиш комплекслари билан йўлнинг фавқулодда участкалари ва тезликни назорат қилиш чегараларини жиҳозлаш ҳисобланади.
Йўлда тезликни назорат қилиш камерасининг мавжудлиги ва ЙҲҚ бузилишини доимий равишда қайд этишни ташкил этиш ҳайдовчиларни белгиланган қоидаларга риоя қилишга ундайди: хавфсизлик камарини боғлаш, қўлсиз музокара қилиш имконини берувчи махсус қурилма билан биргаликда телефондан фойдаланиш, белгиланган тезлик режимига риоя қилиш ва бошқалар.
Айнан шунинг учун компаниямиз тезликни назорат қилиш, шунингдек, чорраҳаларда, чизиқли чегараларда, пиёдалар ўтиш жойларида ва ҳоказоларда белгиланган ЙҲҚ бузилишини фото ва видео қайд этиш учун мўлжалланган универсал ечим – "ALFA" ўлчаш тизимини ишлаб чиқди ва фаол жорий этмоқда. Биз йўл ҳаракати қатнашчиларининг ҳаётини сақлаб қолиш ҳақида қайғурамиз ва йўлларимизни шинам, қулай ва хавфсиз қилиш учун ҳаракат қиламиз!

К концу 2023 года компанией CDS будет выполнена поставка и установка измерительных систем «ALFA». Данные системы предназначены для автоматической фото и видеофиксации нарушений правил дорожного движения. Ими будут оборудованы 5 участков контроля на автомобильной дороге республиканского значения А-373 «М-39 Водий – Тошкент» в соответствии с регламентированными сроками, определенными в «постановлении Кабинета министров от 21.04.2021 г. № 232 «О дополнительных мерах по привлечению частного сектора в сферу обеспечения безопасности дорожного движения» (документ ПКМ-232).
Количество дорожно-транспортных происшествий с тяжкими последствиями в Узбекистане планируется сократить минимум на 50% к 2030 году в соответствии с проектом Стратегии «Узбекистан-2030», опубликованном для обсуждения «31» июля 2023 года. И одним из наиболее эффективных инструментов для повышения уровня безопасности дорожного движения и сокращения числа жертв ДТП, является оборудование аварийных участков дороги и рубежей контроля скорости комплексами фотовидеофиксации нарушений ПДД.
Наличие на дороге камеры контроля скорости и организация непрерывной фиксации нарушений ПДД мотивирует водителей следовать установленным правилам: пристегивать ремень безопасности, использовать телефон только совместно со специальным устройством, позволяющем вести переговоры без рук, соблюдать установленный скоростной режим и т.д.
Именно поэтому наша компания разработала и активно внедряет универсальное решение – измерительную системы «ALFA», предназначенную для контроля скорости, а также выполнения фото и видео фиксации нарушений установленных ПДД на перекрестках, линейных рубежах, пешеходных переходах и др. Мы заботимся о сохранении жизни всех участников дорожного движения и работаем, чтобы сделать наши дороги комфортными, удобными и безопасными!