5 та "ALFA" ўлчаш тизимини ўрнатиш
2023 йил охирига келиб, CDS компанияси томонидан "АЛФА" ўлчаш тизимларини етказиб бериш ва ўрнатиш амалга оширилади. Ушбу тизимлар йўл ҳаракати қоидалари бузилишини фото ва видео қайд этиш учун мўлжалланган. Республика аҳамиятига молик А-373 "М-39 Водий – Тошкент" автомобил йўлидаги 5 та назорат участкаси Вазирлар Маҳкамасининг 21.04.2021 йилдаги 232-сонли "Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасига хусусий секторни жалб этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" Қарорида (ВМҚ-232 ҳужжати) белгиланган тартибга солинган муддатларда улар билан жиҳозланади.
2023 йил 31 июлда муҳокама қилиш учун эълон қилинган "Ўзбекистон-2030" стратегияси лойиҳасига мувофиқ, Ўзбекистонда оғир оқибатларга олиб келадиган йўл-транспорт ҳодисалари сонини 2030 йилгача камида 50% га қисқартириш режалаштирилган. Йўл ҳаракати хавфсизлиги даражасини ошириш ва ЙТҲ қурбонлари сонини камайтиришнинг энг самарали воситаларидан бири ЙҲҚ бузилишини фото ва видео қайд этиш комплекслари билан йўлнинг фавқулодда участкалари ва тезликни назорат қилиш чегараларини жиҳозлаш ҳисобланади.
Йўлда тезликни назорат қилиш камерасининг мавжудлиги ва ЙҲҚ бузилишини доимий равишда қайд этишни ташкил этиш ҳайдовчиларни белгиланган қоидаларга риоя қилишга ундайди: хавфсизлик камарини боғлаш, қўлсиз музокара қилиш имконини берувчи махсус қурилма билан биргаликда телефондан фойдаланиш, белгиланган тезлик режимига риоя қилиш ва бошқалар.
Айнан шунинг учун компаниямиз тезликни назорат қилиш, шунингдек, чорраҳаларда, чизиқли чегараларда, пиёдалар ўтиш жойларида ва ҳоказоларда белгиланган ЙҲҚ бузилишини фото ва видео қайд этиш учун мўлжалланган универсал ечим – "ALFA" ўлчаш тизимини ишлаб чиқди ва фаол жорий этмоқда. Биз йўл ҳаракати қатнашчиларининг ҳаётини сақлаб қолиш ҳақида қайғурамиз ва йўлларимизни шинам, қулай ва хавфсиз қилиш учун ҳаракат қиламиз!

Installation of 5 "ALFA" measuring systems
By the end of 2023, CDS will supply and install "ALFA" measuring systems. These systems are designed for automatic photo and video recording of traffic violations. They will be installed in 5 controlled sections of the A-373 "M-39 Vodiy – Tashkent" national highway following the regulated deadlines set forth in the "Order of the Cabinet of Ministers dated 21.04.2021 No. 232 "On additional measures to attract the private sector to the field of road safety" (document PKM-232).
The number of road accidents with serious injuries in Uzbekistan is planned to be reduced by at least 50% by 2030 according to the "Uzbekistan-2030" Strategy, published for discussion on July 31, 2023. Fitting traffic violation photo and video recording systems in accident-prone sections of roads is considered one of the most effective ways for improving road safety and reducing the number of accident victims.
The presence of a speed control camera on the road and the organization of continuous recording of traffic violations stimulates drivers to follow the established rules: wearing a seat belt, using the phone only using hands-free devices, avoiding overspeeding, etc.
With that in mind, we have developed and are actively implementing a universal solution — the "ALFA" measuring system designed for speed control, as well as photo and video recording of traffic violations of at intersections, line sections, pedestrian crossings, etc. We care about lives of all road users and work to make our roads comfortable, convenient, and safe!